Conference Schedule

Conference Schedule

Last Modified: 2017.05.25
NATSA 2017 CONFERENCE SCHEDULE
May 25-27 (Thur. -Sat.), 2017
Stanford University, California, USA

May 25, Thursday
17:00
18:00
Welcome Reception
(Oak Room, Tresidder Memorial Union 2nd floor)
18:00
21:00
Film Screening Event
Documentary: 學習的理由 (If There is a Reason to Study)

Post-screening Discussion:
Mikki Liu, Elu Tu, Yu-hui Chang
With Director Adler Yang

May 26, Friday
8:30
8:50
Check in
(Tressider Memorial Union 2nd floor lobby)
8:50
9:00
Opening Ceremony
(Oak West)
9:00
10:30
Opening Forum: Taiwan as Intersectional Practices
(Oak West)
Moderator: Lawrence Yang & Spencer C. Chen
Hill Gates
Kharis Templeman
Teri Silvio
Jennifer Liu
10:30
11:10
Break and Refreshment
(Tresidder Memorial Union 2nd floor lobby)
11:10
12:30
Regular Panel #5
How Scientific Analysis Considers Local Knowledge and Guides the Policy Making in Coastal Management
(Cypress South)
Moderator: Ting-Chun Kuo

John Bourgeois
Ting-Chun Kuo
Pin-Han Kuo
Chun-Pei Liao
Roundtable #1
Reconnecting the Cold War Circuit: the Taiwan Paradigm
(Oak West)
Moderators: Tsung-Hsin Joda Lee & Chi-Ting Peng

Michael Szonyi
Hsiao-Ting Lin
Andrew Morris
Charles Kraus
Regular Panel #9
On Marriage Equality and Its Dissidents LGBTQ Movements For, Against, and Beyond Marriage
(Oak East)
Moderator: Wen Liu

Wen Liu
Hoching JiangPDF download
Ying-Chao Kao
Jingchao MaPDF download
12:30
13:30
Lunch & Campus/ Library Tour
(Tresidder Memorial Union 2nd floor lobby / Hoover Institute, Stanford East Asian library)
13:30
14:50
Regular Panel #15
Indigeneity in Taiwan I: Indigeneity as Method---Challenging Settler Colonialism in Taiwan
(Cypress South)
Moderator: Tzu-Tung Lee

D.J. HatfieldPDF download
Futuru Cheng-liang TsaiPDF download
Darryl SterkPDF download
Tomonori Sugimoto
Roundtable #2
Reflexive Sites: Approaching Taiwan via Hong Kong and Vice Versa
(Oak West)
Moderators: Shu-Wen Tang & Ying-Fen Chen)

Justin Kwan
Shu-Mei Huang
Jeffrey Twu
Teri Silvio
Regular Panel #8
Performing Woman
(Oak East)
Moderator: Cheng-Tong Lir Wang

Howard Chiang
Ming-Huei WangPDF download
Yi-Ping WuPDF download
Xunfei LiPDF download
14:50
15:10
Break and Refreshment
(Tresidder Memorial Union 2nd floor lobby)
15:10
16:30
Regular Panel #10
Indigeneity in Taiwan II: Transformation
(Cypress South)
Moderator: Tzu-Tung Lee

Darryl Sterk
Skaya SikuPDF download
Chen-Main WangPDF download
Regular Panel #11
Form(os)ation: Language, Education, and Museology
(Oak West)
Moderator: Spencer Chen

Elu Tu & Lawrence Yang
Shih-Hui LiPDF download
Wei-Lin Chen, Ming-Jen Lin & Tzu-Ting YangPDF download
Yu-Han LinPDF download
North Cooc & Genevieve LeungPDF download
Regular Panel #2
Political Institution and Political Agent
(Oak East)
Moderator: Wei-Ting Yen

Bridget Welsh & Kharis Templeman
Yen-Pin Su
Sophie Theneaud & Emily PfeferPDF download
Fang-Yu Chen & Greg C.H. Sheen & Yuan HsiaoPDF download
Steven C. H. HuangPDF download
16:30
16:50
Break and Refreshment
(Tresidder Memorial Union 2nd floor lobby)
16:50
18:10
Regular Panel #12
Representation and Resistance: Memory and Media in (Post)colonial Taiwanese Literature
(Cypress South)
Moderator: Shu-Wen Tang

Ping-Hui Liao
Chi-Yu LinPDF download
Ming-Tsung WuPDF download
Shu Wei TuPDF download
Kuo-An MaPDF download
Roundtable #3
Taiwanese-ness Between Asia and America
(Oak West)
Moderator: Wen Liu

Shawna Yang Ryan
Jeff Chang
Andy Chih-Ming Wang
Shu-Mei Shih
Regular Panel #17
Struggling between Poles: Visualized Modernities, Nationalities, and Identities in Taiwanese Arts
(Oak East)
Moderator: Ying-Fen Chen

Jennifer Lee
Pei-Chun HsiehPDF download
Christina Mathison
I-Fan ChenPDF download
Sharon Chialan WangPDF download
18:10
18:30
Break and Group Photo
(Tresidder Memorial Union 2nd floor lobby)
18:30
19:30
Reception
19:30
21:00
Special Evening Roundtable: “US-Taiwan-China relations in the Trump Era”
(Oak West)
Erin Baggott Carter
Lanhee J. Chen
Thomas Fingar
Kharis Templeman

May 27, Saturday
8:30
9:00
Check in
(Tressider Memorial Union 2nd floor lobby)
9:00
10:20
Regular Panel #6
Cold War, Nation-Building, and Cultural Projects
(Cypress South)
Moderator: Tsung-Hsin Joda Lee

Charles Kraus
Harry Yi-Jui WuPDF download
Meng-Hsuan Dominic YangPDF download
Andrew MorrisPDF download
Nicolas TestermanPDF download
Roundtable #4
Netademia: Network, Academia, and Society
(Oak West)
Moderator: Hsin-Hung Yeh

Feng-En Tu
Ying-Chao Kao
Mei-Chun Lee
Ying-Yu Ho
Regular Panel #4
Political Economy
(Oak East)
Moderator: Fang-Yu Chen

Yu-Ting ChenPDF download
Chia-Chien ChangPDF download
Wei-Che FuPDF download
10:20
10:50
Break and Refreshment
(Tresidder Memorial Union 2nd floor lobby)
10:50
12:10
Regular Panel #7
Cultural Transfer & Transnationalism
(Cypress South)
Moderator: Cheng-Tong Lir Wang

Wen Liu
Hsin-I Sydney YuehPDF download
Catherine Man Chuen ChengPDF download
Hiroko MatsuzakiPDF download
Szu-Nuo ChouPDF download
Roundtable #5
Southbound Passage Revisited: Finding Taiwan in Southeast Asia Studies
(Oak West)
Moderator: Wei-Ting Yen

Stephan Haggard
Bridget Welsh
Alan Hao Yang
Rina Priyani
Regular Panel #16
RE-Mapping Taiwan: Taiwan Studies and World Studies
(Oak East)
Moderator: Ting-Chun Kuo

Andy Chih-Ming Wang
Tzu-Chin ChenPDF download
Jessica MarinaccioPDF download
Lin-Chin TsaiPDF download
Kun-Xian ShenPDF download
12:10
13:10
Lunch & Campus/ Library Tour
Taroko Artist Dondon Houmwn’s Ritual Performance Art <Batulan. Smapux>

(Tresidder Memorial Union 2nd floor lobby)
13:10
14:30
Regular Panel #14
Digital Humanities & Spatial Analysis
(Cypress South)
Moderator: Tsung-Hsin Joda Lee

Charles Chang
Andy JanPDF download
Ann HeylenPDF download
Janet TanPDF download
Roundtable #6
Art x Politics: A Conversation between Artists and Scholars
(Oak West)
Moderator: Tzu-Tung Lee

Jennifer Lee
Teri Silvio
Dondon Hounwn
Jun-Honn Kao
Regular Panel #13
Policy Reform and Transitional Justice
(Oak East)
Moderator: Cheng-Tong Lir Wang

Puma Shen
Shih-Chun ChienPDF download
Po-Sheng LeePDF download
14:30
15:00
Break and Refreshment
(Tresidder Memorial Union 2nd floor lobby)
15:00
16:20
Regular Panel #1
Local Politics and Civil Organizations
(Cypress South)
Moderator: Li-Chia Lo

Cheng-Pang Lee & Wei-Ting YenPDF download
Shiau Ching WongPDF download
Li-Chia Lo & Chien-Chung WuPDF download
Cheng-Pang Lee
Professional Workshop: Social Sciences & Humanities
(Oak West)
Moderator: Spencer Chen

Puma Shen
Genevieve Leung
Andrew Morris
Ling Han
Professional Workshop: Sciences & Engineering
(Oak East)
Moderator: Hsin-Hung Yeh

Jackie Lee
Keith Wang
Winston Chen
16:20
16:40
Break and Refreshment
(Tresidder Memorial Union 2nd floor lobby)
16:40
18:00
Closing Forum:
Knowledge Taiwan: Approaches to Theorizing and Historicizing

(Oak West)
Moderator: Lawrence Yang
Shu-Mei Shih
Ping-Hui Liao
Wen-Hsin Yeh
Howard Chiang
18:30
21:00
NATSA Banquet
(Oak West)